Veiverių Tomo Žilinsko gimnazija Uncategorized 100 rožių – iškiliausiems Lietuvos žmonėms

100 rožių – iškiliausiems Lietuvos žmonėmsMinėdami neeilinę datą – Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmetį, Prienų r. Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos bendruomenė nutarė per visus šiuos metus rožių žiedais pagerbti 100 iškiliausių Lietuvos žmonių, dideliais darbais prisidėjusių prie mūsų šalies gyvavimo. Vieniems šis gėlės žiedas bus įteiktas, kitiems, deja, su didžiausia pagarba padėtas ant kapo.
Pirmoji gėlė buvo nuvežta ant gimnazijos vardatėvio Tomo Ferdinando Žilinsko kapo Šunskuose. Tomas Ferdinandas Žilinskas (1840-1925) – pedagogas, dar garbingai vadinamas Lietuvos mokytojų tėvu, Veiverių mokytojų seminarijos “siela“. Atliko didelį švietiejišką darbą Lietuvai pačiu didžiausiu sunkmečiu, pasiaukojančiai dirbęs spaudos ir lietuviško žodžio draudimo laikais. Anot Jono Jablonskio, tai buvo „didysis Lietuvos mokytojų patriarchas, auklėtojas ir žadintojas, mokėjęs sunkiausiomis aplinkybėmis dirbti savo kraštui“. Vienas iš sūnų, Tomas, tapo Romos katalikų kunigu, kuris, kaip ir tėvas, rinko tautosaką, puoselėjo lietuvišką žodį.
Grįždami iš Šunskų kapinių, sustojome pagerbti ir rožės žiedą padėjome ant Lietuvos Prezidento , dr. Kazio Griniaus (1866– 1950) kapo Selemo Būdos kaime. Kaip žinome, Kazys Grinius – Lietuvos politikas, visuomenės ir kultūros veikėjas, humanistas, vienas pirmųjų Lietuvos demokratų, varpininkas, gydytojas, švietėjas, visuomenės sveikatos aktyvistas, publicistas, knygnešys. Steigiamojo Seimo komiteto, rengusio Lietuvos Konstituciją, pirmininkas, Steigiamojo, I, II ir III Seimų narys. Šeštasis Lietuvos premjeras (1920 m. lapkričio 19 d. – 1922 m. sausio 18 d.), pirmasis premjeras, vadovavęs parlamentinei Lietuvos vyriausybei. Trečiasis Lietuvos Respublikos Prezidentas (1926 m. birželio 7 d. – gruodžio 17 d.). Paskutinis demokratiškai išrinktas tarpukario Lietuvos Prezidentas. Vienas iš Demokratų partijos bei Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos steigėjų ir lyderių. Po mirties apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už žydų kilmės Lietuvos žmonių gelbėjimą per Holokaustą.
Džiugi žinia pasiekė mūsų gimnaziją, jog simbolinę rožę nuo bendruomenės priims ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Na, o kas tie kiti iškyliausieji? Lietuva tokių žmonių, svariais darbais prisidėjusių prie Lietuvos Valstybės atkūrimo, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, lietuvybės saugojimo, turi labai daug. Juk tai signatarai, rašytojai, poetai, partizanai, disidentai ir daugelis kitų. 100 rožių nepakaktų… Bet simboliškai norime dar kartą pasakyti, kokia mums brangi laisva ir nepriklausoma Lietuva ir jos žmonės, savo gyvenimus paskyrusius dėl mūsų šiandienos ir ateities.
Mūsų gimnazijos mokiniai daug keliauja,aplanko žymias Lietuvos vietas, dalyvauja respublikiniuose renginiuose, įvairiose edukacinėse išvykose. Jų metu visada žinos, kad vykdome ir „100 rožių“ akciją. Na, o prabėgus metams, švęsdami jau 101-ąsias Lietuvos Valstybės atkūrimo metines, surengsime nuotraukų iš šios akcijos parodą, dalinsimės prisiminimais, diskutuosime.
Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Nijolė Mieliauskienė

 

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Post

Rajoninis chemijos ir biologijos konkursas „Gamtos labirintai”Rajoninis chemijos ir biologijos konkursas „Gamtos labirintai”Birželio 7 d. Prienų Žiburio gimnazijoje vyko rajoninis chemijos ir biologijos konkursas „Gamtos labirintai”. Šio konkurso tikslas – ugdyti mokinių kūrybiškumo, bendradarbiavimo, iniciatyvumo ir mokymosi mokytis kompetencijas ir skatinti mokinius